Co doma zařídit před odstěhováním do zahraničí?

Život v zahraničí může být skvělou příležitostí, jak změnit prostředí, poznat novou kulturu nebo se naučit jazyk. V každém případě vám taková zkušenost hodně prozradí o vás samotných. Aby mělo stěhování co nejhladší průběh, snažte se co nejdřív do důsledku vypořádat se zařizováním odjezdu z České republiky.

Na co byste určitě neměli zapomenout?


Pojištění

Před odjezdem se musíte sami odhlásit z placení zdravotního pojištění. Na to ale máte právo jen u dlouhodobého zahraničního pobytu – tedy pobytu bez přerušení po dobu alespoň šesti měsíců. Bez udělení formuláře E104 ve vaší druhé domovině nemůžete být pojištěni v obou zemích zároveň. Přechod mezi domácí a zahraniční pojišťovnou by ale měl být plynulý. Bez jakéhokoliv zdravotního pojištění byste tedy neměli být ani jeden den.

V cizině musíte být zdravotně pojištěni po celou dobu pobytu. Podmínky se liší dle země a budete pro vás lepší si je pečlivě nastudovat předem. Máte-li v zahraničí zajištěnou práci, měl by se o platbu pojištění postarat nový zaměstnavatel.

Ze sociálního pojištění vás v České republice odhlásí stávající zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ, musíte se odhlásit sami. V nové zemi budete vám sociální pojištění vznikne automaticky při registraci u zdravotní pojišťovny.


Banka

Zaplatit kartou nebo si nakoupit za hotovost? S českou bankou se vám v zahraničí nevyplatí ani jedno.

Za výběry z bankomatu v zahraničí zaplatíte někdy sto i více korun. Zdarma mohou být výběry u nadstandardních účtů, a to za pravidelný měsíční poplatek. Platba kartou se jeví lépe – ta se ale řídí devizovým kurzem banky, který občas bývá méně výhodný než kurzovní lístek směnáren.

Pokud máte nahlášený dlouhodobý pobyt, zvažte možnost si v dané zemi zřídit nový osobní účet. Přestože i v rámci Evropské unie má zahraniční banka právo vaši žádost zamítnout, musí to vždy ekonomicky zdůvodnit.


Pošta

Co udělat s korespondencí, která vám pravidelně míří do schránky? Možností je hned několik.

Česká pošta umožňuje službu Dosílka – po vámi zvolenou dobu pak bude pošta přeposílat vaše zásilky na adresu příbuzných nebo přátel. Usnadnit přebírání doporučených zásilek můžete zřízením generální plné moci blízké osobě. Ani ta ale nemusí dotyčnému stačit, aby za vás doma přebral zásilku adresovanou „výhradně do vlastních rukou“.

Za měsíční poplatek si také můžete vaši poštu nechat přeposílat do takzvané virtuální kanceláře, kde vám veškeré písemnosti digitalizují a zašlou e-mailem. Příjem písemností úředních i od soukromě-právních objektů (dodavatelé energií, banky nebo pojišťovny) lze zřídit také do datové schránky.


Úřady

Datová schránka vám usnadní i komunikaci s domácími úřady. Elektronicky s ní můžete podávat veškerá přiznání nebo jiná formulářová podání. Pokud podnikáte, vzniká vám přímo povinnost podávat daňová přiznání pomocí datové schránky a elektronického podpisu. V opačném případě vám hrozí pokuta v řádu tisíců korun.

Daně ale budete platit v zemi, kde vykonáváte zaměstnání. Proto se nezapomeňte ujistit, že vás nový zaměstnavatel zaregistroval na finančním úřadě.

V zemích EU nemusíte jako občan České republiky až na ojedinělé výjimky žádat o pracovní povolení. V ostatních zemích se můžete setkat s nutností pracovního povolení i vízovou povinností. Vždy si proto předem zjistěte konkrétní podmínky a včas se na jejich splnění připravte.


Domácnost

V dostatečném předstihu myslete na ukončení dodávky energií nebo vody. Formulář s žádostí o ukončení smlouvy dávají distributoři k dispozici na internetu. Odečtěte stavy měřících zařízení a ideálně si je odsouhlaste s vaším nástupcem v domácnosti. Nezapomeňte také zrušit internet a odhlásit si poplatky za televizi, rozhlas a popelnice.


Telefon

Pokud máte soukromý mobilní telefon s tarifem u některého z českých operátorů, bude pro vás lepší se v nové zemi zajímat o výhodnější možnosti. Pevný ceník roamingu se vztahuje pouze na Evropskou unii a jen na omezenou dobu. Chcete-li se vyhnout platbě případného penále za výpověď smlouvy stávajícímu operátorovi, můžete tarif i se svým telefonním číslem přepsat na někoho jiného.

Doklady

Vyhněte se zbytečným problémům a v dostatečném předstihu si zkontrolujte platnost stávajících dokladů. Nechte si úředně ověřit kopie důležitých dokumentů jako rodný a oddací list nebo doklad o vzdělání. V případě potřeby si včas zažádejte o pas nebo vyřízení víza a zajistěte si mezinárodní řidičský průkaz.


Závěrem

Není toho zrovna málo – život v nové zemi je ale výzvou, která za to stojí. Důkladně se na veškerá zařizování před odjezdem připravte a nic vás nepřekvapí. O starost méňě budete mít, pokud si najmete profesionální firmu k přestěhování domácnosti. Naše společnost vám nabízí kompletní stěhování na klíč včetně vyřízení nezbytné administrativy při převozu mimo země EU.


Nabízíme spolehlivé služby. Máme rychlé vozy a pohotové reakce.

Nevěříte? Vyplňte náš poptávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět!