Náš rádce doporučuje:

Plánujete stěhování do zahraničí? Kromě vyřízení potřebných náležitostí doma vám doporučujeme si ještě před odjezdem zjistit nejdůležitější informace o životě v cílové destinaci.

Které oblasti byste si rozhodně měli ověřit předem?


Nové bydlení

Pokud nemáte možnost si vaše nové bydlení prohlédnout předem, udělejte si obrázek alespoň na dálku z fotografií. Pokuste se zjistit rozměry pokojů a vyjasnit si vybavení, které budete mít k dispozici. Informujte se o typu vytápění, dispozicím k vaření (plynový nebo elektrický sporák, trouba) a druhu zásuvek.

Pokud něco důležitého v inventáři vaší budoucí domácnosti chybí, ujistěte se, jak a jestli vůbec je daná věc v nové zemi dostupná.


Nová škola

Děti jsou skvěle vybavené na snadné zvládnutí cizího jazyku a dětství v zahraničí je pro jejich multi-jazyčnost velkou příležitostí. V zahraničí budete mít na výběr mezi místní školou s místním jazykem nebo mezinárodní školou s vyučováním v angličtině, francouzštině či jiném světovém jazyce. Počítejte s tím, že některé mezinárodní školy vyžadují už při zápisu uhradit školné..

Nízkonákladovou alternativou v případě, že v novém bydlišti vhodnou školu nenajdete, je domácí vyučování. Vzdělání vašich dětí budete mít více pod kontrolou, připravte se ale na časovou i psychickou náročnost. Dobře si také promyslete, jestli tak vaše děti nepřipravíte o příležitost naučit se jazyk, začlenění do kolektivu a možnost poznat jiné kulturní prostředí z první ruky.


Nový lékař, zubní lékař

Úroveň lékařské péče se může dle lokality výrazně lišit. Lidé žijící v zahraničí proto často využívají soukromé lékaře i kliniky, u kterých by měla být záruka jistých standardů i jazykové vybavenosti. Vždy si ověřte, zda v okolí vašeho budoucího bydliště ordinuje lékař mluvící řečí, kterou jste schopni se dorozumět.

Předem si také zjistěte si dostupnost léků, které běžně používáte. V případě potřeby požádejte svého stávajícího lékaře o změnu medikace. Mějte připravený dokument s uvedením vaší krevní skupiny, alergií nebo jiných chronických onemocnění.

Zajistěte si zdravotní pojištění a v České republice ho ještě před odjezdem sami ukončete.


Nové auto

Pokud plánujete začít používat nový vůz ihned po příletu do nové země, zjistěte si na internetu možnosti v dostatečném předstihu. Vhodnou alternativou do začátku může být dočasné zprostředkování automobilu z půjčovny. V případě, že si zapůjčujete automobil od někoho (např. zaměstnavatel nebo rodinný příslušník), nechte si od něj vystavit potvrzení majitele. Potvrzení o užívání by mělo být notářsky ověřeno.

Berete-li s sebou vaše vlastní auto, informujte se o celních předpisech nebo náležitostech registrace vozu.


Nový život

Není nezbytně nutné, abyste pátrali po otevírací době knihovny nebo sondovali program místního kina. Volnočasová zábava ale může pomoct v adaptaci na nové prostředí jednotlivci i celé rodině. Po nezbytné aklimatizaci jistě rádi vyrazíte za kulturou nebo sportem tak, jako jste byli zvyklí doma. Nehledě na možnost ochutnávání národních specialit ve vyhlášené místní restauraci.

Zkuste zapátrat po internetu, co zajímavého vás ve vašem novém životě čeká. Těšíte se? ☺


Nabízíme spolehlivé služby. Máme rychlé vozy a pohotové reakce.

Nevěříte? Vyplňte náš poptávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět!